Písemná konverzační zkouška (klauzura)

I.blok

Na závěr prvního studijního bloku vás čeká písemná konverzační zkouška (známá též pod kratším názvem "klauzura"). Tato zkouška je povinná pro všechny studenty I. ročníku bez výjimky a její absolvování je předpokladem k postupu do II.bloku. Dále je povinná účast na literárním kurzu v Račím údolí. Dole si můžete stáhnout »pokyny« k této zkoušce, stejně jako dva cvičné texty (KL1-1, KL1-2).    

Pokyny ke klauzuře pro 1. blok

KL1-1

KL1-2

 

II.blok

V průběhu druhého bloku máte dva roky na to vykonat v pořadí druhou písemnou konverzační zkoušku; postup do III. bloku je opět podmíněn jejím absolvováním a to pro všechny. Dole si můžete stáhnout »pokyny« k této zkoušce, stejně jako tři cvičné texty (KL2-1, KL2-2, KL2-3), tři vzorová cvičení (Umformungsübungen - zabalené v archivu ZIP), nebo jeden vzorový text (KL2-vzor) s návodem ke všem cvičením.


Pokyny ke klauzuře pro 2. blok

KL2-1

KL2-2

KL2-3

Umformungsübungen

KL2-vzor

 

III.blok

Měsíc před konáním zkoušky si studenti na katedře vyzvednou vědecký text (READER ca. 15 - 50 stran) literárního či lingvistického zaměření (Pokyny a texty najdete v sekci Studijní materiály -> Písemná konverzační zkouška). Text doma zpracují – v důkladnosti dle vlastního uvážení. V den zkoušky jim budou v posluchárně k tomu určené zadány dvě otázky. Student si jednu vybere a podrobně na ni odpoví. Časový limit na vypracování odpovědi je 5 hodin. Povolené pomůcky: jakkoli zpracovaný inkriminovaný text, jednojazyčný výkladový slovník (Duden/Wahrig), vlastní poznámky, jakákoli primární i sekundární literatura – čili vše. Jedině tak je možno zabránit nedovolenému opisování – když ho zlegalizujeme a povolíme všem. Na výše zmíněných umístěních READERU si můžete stáhnout »pokyny« k této zkoušce, níže najdete příklad zpracovávaného textu (ze dne 19.11.2007) i s jeho ideálním zpracováním.

KL3 - zpracovávaný text readeru

KL3 - vzorově vypracovaná otázka k textu z readeru

Studuj germanistikuStudijní oboryStuduj na UPŽurnál onlineKGN_TacesDB Erster WeltkriegNěmčina humanitních věd
Aktualizováno: 14. 12. 16, vytvořeno: 7. 12. 12,

Přihlásit

Pro přihlášení na web zadejte svoje uživatelské jméno a heslo: